Przygotowana likwidacja – sposób na sprzedaż upadającej firmy

Kategoria: Kategoria (pl-pl) Opublikowano: środa, 27, grudzień 2017 Super User

 

Marzeniem i założeniem każdego przedsiębiorcy jest, by jego firma funkcjonowała jak najlepiej oraz jak najdłuższej. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy podmiotowi gospodarczemu zaczyna brakować środków, płynności finansowej oraz perspektyw na poprawę takiego stanu rzeczy. Rosną różnorakie długi – zarówno wobec kontrahentów, jak i urzędów takich jak ZUS albo Urząd Skarbowy.

 

Wielu właścicieli firm decyduje się w takiej sytuacji na ogłoszenie upadłości podmiotu gospodarczego. Jednak nierzadko według specjalistów z http://volante.pl/wycena-spolek-przedsiebiorstw-firm dużo lepszym rozwiązaniem może okazać się próba sprzedaży firmy w ramach procesu tak zwanej przygotowanej likwidacji, określanej również mianem „pre-pack”.

 

Co zakłada procedura pre-pack?

Tradycyjne postępowanie upadłościowe jest procesem wymagającym dość dużo czasu. W jego trakcie istnieje szansa na sprzedanie majątku przez przedsiębiorcę i zdobycie pewnych korzyści materialnych, jednak organizowanie przetargu nie zawsze to gwarantuje. Przy procedurze przygotowanej likwidacji głównym założeniem jest szybkie sprzedanie firmy, dzięki czemu nowy nabywca będzie mógł właściwie od razu kontynuować jej działanie.

 

Na czym polega procedura przygotowanej likwidacji?

Kiedy zadłużona firma składa wniosek o ogłoszenie upadłości, może załączyć do niego kolejny dokument, zatwierdzający warunki sprzedaży przedsiębiorstwa. Nie musi on dotyczyć całego podmiotu gospodarczego i może odnosić się jedynie do jego części albo składników. Przy współpracy z biegłym sądowym, przedsiębiorca dodaje także opis i oszacowanie wartości wymienionych składników. Od decyzji sądu zależy, czy tak przygotowane dokumenty zostaną przyjęte, a firma sprzedana.

 

Przystępując do procedury pre-pack, warto skonsultować się ze specjalistami.

Procedura pre-pack jest terminem stosunkowo nowym i niedawno wprowadzonym do zasad polskiego prawa upadłościowego. Dlatego przedsiębiorcy zainteresowani taką formą przekazania podmiotu gospodarczego w inne ręce powinni wcześniej skonsultować się ze specjalistami z biura doradczego, takiego jak to: [LINK]. Sprzedaż firmy ze wsparciem fachowców okazać się może dużo mniej stresująca oraz skomplikowana.

 

Odsłony: 773